A REFLUX BETEGSÉG

Mi a reflux és melyek a tünetei?
A reflux (másnéven nyelőcső reflux vagy GERD) a leggyakoribb emésztési probléma, mely során a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe. A beteg torka és gégéje is irritált, továbbá gyomorégést, émelygést tapasztal, mely többnyire gyomorfájdalommal, valamint savas szájízzel jár. A nyelőcsőbe jutó, savas gyomortartalom felmarja a nyelőcső nyálkahártyáját, és ott gyulladást, súlyosabb esetben fekélyt okozhat. Magyarországon minden második embert érint a rendszeresen vagy alkalmanként előforduló gyomorégés.


A reflux tünetei
Abban az esetben beszélhetünk reflux betegségről, ha legalább két fajta panasz lép fel heti háromszor, vagy annál többször az alábbiak közül:
•    Gyomorégés
•    Fokozódó nyálelválasztás
•    Gyomortartalom visszaöklendezése savas felböfögéssel
•    Maró, égő érzés a nyelőcsőben
•    Nyelőcső gyulladás következtében fellépő, fájdalmas nyelés
•    Nyelőcső szűkület

A reflux kialakulásának okai
A nyelőcső alsó szakaszán található záróizom normális esetben csak annyi időre nyílik meg, amennyi ahhoz szükséges, hogy a nyelőcső felől érkező étel áthaladjon rajta. Reflux betegség akkor jelentkezik, ha az izomgyűrű kinyílik az alulról ránehezedő hasűri nyomás következtében, ami a gyomortartalom visszaáramlását idézi elő. A visszafolyás nem csak az erőteljes hasűri nyomás, hanem alsó záróizom gyengeség következtében is előfordulhat. A záróizom gyengeség rekeszizom sérvből is adódhat. A nyelőcső gyenge perisztaltikája (izommozgása) a refluxban szenvedő betegek nagy részénél előfordul.
A reflux betegség kialakulásának kockázatát növelő tényezők
•    Ülő életmód
•    Rendszertelen táplálkozás
•    Dohányzás, túlzott alkohol – és kávé fogyasztás
•    Bizonyos gyógyszerek (nyugtatók, altatók) szedése

Hogyan diagnosztizálható a reflux?
A gyakori savas felböfögés és gyomorégés alapján a betegség könnyen diagnosztizálható. Súlyosabb esetben, amikor egyéb vészjelző tünetek is előfordulnak, nyelőcsőtükrözés, azaz endoszkópia az elsődlegesen alkalmazott módszer.
Az úgynevezett protonpumpa gátló terápiás teszt során a páciens gyomorsav termelődést gátló szert kap. Amennyiben a tünetek enyhülnek, nagy eséllyel reflux áll a háttérben.
A nyelőcső PH-impedancia mérés segítségével nemcsak a savas reflux, hanem az epés nedv, gáz, folyadék, vagy szilárd halmazállapotú tartalom nyelőcsőbe való feljutása, illetve a savas gőz feláramlása is detektálható. A vizsgálat, melynek során vékony katétert helyeznek el a nyelőcsőben, 24 órás nyelőcső monitorozást jelent. A mérőcsatornák a gyomor-nyelőcső átmenet felett 5 cm-rel mérik a PH-t.
A reflux sikeres kezelésében fontos szerepet játszik az étrend-, valamint az életmód megváltoztatása, melyben a gasztroenterológus  szakorvos javaslatai és útmutatásai az irányadóak.
 



300x200

A REFLUX BETEGSÉG

A reflux (másnéven nyelőcső reflux vagy GERD) a leggyakoribb emésztési probléma, mely során a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe. A beteg torka és gégéje is irritált, továbbá gyomorégést, émelygést tapasztal, mely többnyire gyomorfájdalommal, valamint savas szájízzel jár.
Részletek